29 Şubat 2016

Bilinirlik Bütçeleri Programatik ile Daha Verimli

Programatik reklamcılık son yıllarda hızla gelişti ve olgunlaşmaya başladı. Aldatmacalı reklamlar, ölçümlenemeyen görüntülenebilirlik, kullanıcılar tarafından reklam bloklama programlarının kullanılması, bot trafik, şeffaf raporlamak eksikliği gibi sorunlar nedeniyle büyük markalar dijital bütçelerini tüm bu sorunları daha az yaşayabilmek adına programatik tarafa aktarmaya başladı.

Aslında birçok kişinin hakim olduğu RTB, yani açık arttırma usulü satınalma haricinde, PMP ve otomatize edilmiş direk satınalma hacimlerindeki büyüme ve yayıncılarla daha iyi anlaşma protokolleri sağlanması sayesinde programatik satınalmaya yapılan yatırımlar tüm kanallarda çapraz olarak büyümeye başladı. Display reklamcılığa ek olarak Mobil ve Video kanallarına adaptasyon oranıda hızla artmaya devam ediyor. Her iki sıcak kanalda tüketicinin marka ile etkileşime geçmesini ve markalaşmayı sağlayan ideal platformlar olarak konumlandırılıyor.

Programatik reklamcılık markaların sadece performans pazarlama çalışmalarına destek olmak için açık bir role sahip olsa da, pazarlama ekipleri geniş kitlelere erişimi hedefledikleri, bilinirlik kampanyalarında da hedefleme ve verimlilik düzeyi yüksek olan programatik reklamcılığa yönelmeye başladılar.

Marka bütçelerinin programatik satınalmaya kaymasının önemli nedenlerinden biri, kaliteli envanterin mevcut olması ve veri tabanlı platformların kullanılabilmesi ile bireysel hedeflemenin tüm kanallar arasında mümkün hale gelmesidir.

Markalaşma optimizasyonunun temelini oluşturan bilinirlik stratejileri aslında performans kampanları ile benzer şekilde kurgulanıyor; kullanıcı kitlesini anlamak, kullanıcı kitlesine göre medya kullanımlarının belirlenmesi ve kreatif kullanımlarının yürütülmesi gibi. Kurgunun sağlam ve tüm operasyon sürecinin doğru yönetilmesi markayı arzu edilen çıktılara götürüyor.


GroupM

Please fill in the below information to receive a copy of the report.Name:

Title:

Company:

Email: