GroupM rozwija programatyczny zakup mediów w oparciu o AI

  • Previous article
  • Next article
Thumbnail

GroupM rozwija system programatycznego zakupu mediów cyfrowych. CoPilot jest pierwszym narzędziem w ofercie grupy, które na taką skalę wykorzystuje uczenie maszynowe i algorytmy sztucznej inteligencji. 


GroupM rozwija CoPilot, narzędzie do programatycznego zakupu kampanii digital bazujące na algorytmach sztucznej inteligencji. W oparciu o historyczne dane narzędzie pozwala powiązać określone zmienne (jak np. rozmiar kreacji, domenę, wykorzystywany typ przeglądarki) z optymalizowanym wskaźnikiem. Może to być zarówno wskaźnik typowo mediowy (koszt kliknięcia czy poziom widoczności reklamy), bądź wskaźnik biznesowy (wykonanie określonej akcji – od wypełnienia formularza po sprzedaż). Marketer może też stworzyć syntetyczny wskaźnik łączący różne interesujące go miary sukcesu. 


− Właśnie taki cel opracowała jedna z marek FMCG, dla której kampania z użyciem algorytmów CoPilot pozwoliła o 21 p.p. podnieść współczynnik pełnych wyświetleń reklamy (vCR) w stosunku do rynkowej średniej – mówi Magdalena Olejniczak, specjalistka GroupM odpowiedzialna za rozwój narzędzi i produktów digitalowych. − Wyraźne wzrosty realizacji celów, od podniesienia CTR po obniżenie kosztu akcji na stronie, dają duże nadzieje co do przyszłości zastosowania AI w służbie programatycznego zakupu. Algorytmy sztucznej inteligencji, które uczą się i są w stanie przeanalizować znacznie potężniejsze zasoby danych, wypracowują insighty, do których plannerzy nie dotarliby w inny sposób – dodaje.

Jak ocenia GroupM, programatyczny zakup reklamy digital jest naturalną przestrzenią do rozwoju technologii sztucznej inteligencji. 


− Miliardy impresji kupowanych na rozgrywających się co ułamek sekundy aukcjach w stale zmieniającym się otoczeniu rynkowym to środowisko, w którym algorytm samodzielnie testujący różne scenariusze lepiej zdaje egzamin niż nawet najbardziej pomysłowy i szybki planner – uważa Magdalena Olejniczak. 


CoPilot, czyli narzędzie rozwijane przez GroupM globalnie, wdrażane jest obecnie w Polsce we współpracy z kolejnymi platformami technologicznymi. Międzynarodowi klienci agencji GroupM (jak np. Ford) po przetestowaniu CoPilot na wybranych rynkach rozwijają obecnie strategie z wykorzystaniem CoPilot na szeroką skalę w kolejnych krajach. 

O firmie:
GroupM to platforma technologiczna i negocjacyjna tworzona przez agencje mediowe WPP: MediaCom, Mindshare i Wavemaker. GroupM zapewnia klientom dostęp do zaawansowanych technologii zakupowych i specjalistycznych usług marketingowych oferowanych m.in. przez takie marki Xaxis, plista czy Light Reaction. GroupM na całym świecie zabiega o podniesienie standardów widoczności reklam (viewability) oraz zapewnienie markom bezpiecznego otoczenia reklamowego (brand safety). 

Więcej informacji:
Joanna Nowakowska, Wavemaker Poland
Joanna.Nowakowska@wmglobal.com
Tel.: 690 116 503

  • Previous article
  • Next article