Programatik Reklamcılıkta Sırada Ne Var? İşte 6 Büyük Gelecek Trendi

Dünyadaki pazarlama trendleri gittikçe yükselen programatik pazarlamaya daha büyük ilgiyle yaklaşırken bizde bu konuyu biraz daha derinlemesine inceleyelim istedik.

Bu medya satın alma sürecinde kullanılan algoritmik platformlar otomatik satın alma, envanter ve medya optimizasyonu, açık arttırmayla satın alma gibi pazarlama olanakları sağlıyor.

Yapılan harcamalara baktığımızda ise IAB verilerine göre 2016 programatik reklamcılık harcamaları 20 Milyar $ ulaşmış durumda ve yıl sonuna kadar ise 25 Milyar $ olması bekleniyor. (eMarketer)

Biraz daha spesifik bakacak olursak Programatik reklam harcamaları display kanalda %63 civarına ulaşmış durumda. Bu da açıkça gösteriyor ki sektör hızlıca programatik reklamcılığın faydalarından yararlanmaya ve uyum sağlamaya başlamış. Peki önümüzdeki günlerde programatik tarafta bizi neler bekliyor onları inceleyelim;

  1)     Programatik, TV ve Radyo’ya Doğru Genişliyor

 Şuanda sadece dijital anlamda hayatımızda olan programatik (ABD ve İngiltere’de TV denemeleri yapılıyor) gün geçtikçe hayatımızın büyük bir bölümünde yer alan TV şovları, TV dizileri, podcastler, radyo programları ve Hulu, Netflix gibi içerik servisleri reklamverenlerin hedef kitlelerine ulaşmalarını sağlamada farklı bir yol olarak anlam kazanacak.

Ek bir gelişme olarak belirtelim ki Hulu yakın gelecekte programatik satın alma için “akıllı” reklam alanları oluşturacağını açıkladı. Detaylar için: blog.hulu.com

 2)     Programatik Direk Mail’in Yükselişi

 Kimlik yönetimi alanındaki ilerlemeler ve dijital baskı ile birlikte otomatik kişiselleştirilmiş kartpostal ve katalogların gerçek zamanlı gönderilmesi yaygınlaşmaya devam ederken, bu gibi geleneksel alanlara büyük bütçeler verildiği göz önüne alındığında Programatik Direk Mail’in biz pazarlamacılara oluşan gelirleri ve çıkan sonuçları yönetebilmesi anlamında büyük fırsatlar sunuyor.

Bu yeni gelişmeler sayesinde geleneksel pazarlamacıların verileri dijital meslektaşları ile birlikte programatik’in ve teknolojinin gücünü kullanarak kontrol edilmesine olanak sağlayacak olması dijital ve geleneksek ayrımını ortadan kaldıracağı benziyor.

Yakın gelecekte gerçek zamanlı diital baskı ve mobil sinyaller gibi iki büyük güç sayesinde müşterilerin dijital ve geleneksel(fiziksel) kanallar arasındaki alışveriş yolculuklarını aradaki engelleri kaldırarak daha iyi veriler elde edilecektir. Detayları merak edenler buradaki linkten detayları öğrenebilirler.

 3)     Programatik, Mobil ve Video’yu Domine Edecek.

 Bu yıl içerisinde yapılan tüm mobil reklamların %69.1’i programatik satın alma ile gerçekleşirken, 2017 yılında ise bu oranın %76,4 olması bekleniyor. (eMarketer)

Buna ek olarak markaların online video reklam harcamalarının bu yıl %60’ı programatik kullanılarak gerçekleşmesinin yanısıra zamanla mobil cihazların kullanımının artması hacmi artan mobil kullanım ve her geçen gün artan wifi alanları ile birlikte video izleme oranları artmaya devam edecek ve hal böyle olunca bu gelişmelerde yapılacak harcamalarda mobil ve video alanlarının önemini ve payını arttıracaktır.

 4)     Dinamik İçerik Teknolojisi ve Gelişen Reklam Seçenekleri

 Kişiselleştirilmiş mesaj taşıyan, çok değişkenli bir reklam (ürün, fiyat, içerik) kullanımı aslında oldukça zor. Yapılan araştırmalar ve değerlendirmeler sonrasında kişiselleştirme düzeyini ölçen ve destekleyen reklam partnerleri sayesinde daha fazla veri toplanarak otomatik ve verimli bir şekilde kampanya performansını, reklam kampanyaların ince ayarları ve içerik değişkenleride dahil olmak üzere bir çok şey gerçekleştirilmeye başlandı. Aklınızda şekillenmesi adına örneklendirecek olursam; LemonPI bu işin içinde olan başarılı bir partner.

Gelişen teknolojik çözümler gerçek zamanlı olarak daha çok kişiselleştirme optimizasyonu sağlıyor. Buna ek olarak mobil ve video pazar payları artmaya devam ettikçe daha iyi sonuçlar elde etmek için pazarlamacıların geleneksel bannerlardan “daha fazlası”na ihtiyaçları olacak.

 5)  Programatik Pazarlama’nın Orkestrası (DMP)

 Dijital pazarlamacıların %68’i DMP(Data Management Platform)’lerin gelecekte programatik pazarlamanın anahtarı olacağına inanıyor ve bu anahtarın merkezinde hiç kuşku yok ki kimlik yönetimi anlamında gelişmeler rol oynayacak.

Şu an hali hazırda kullanılan First Party ve Third Party Data’lar veri profillerini geliştirirken mikro segmentleme ve hedeflemelerle medyaya özgü kimliklerle birlikte bu alan genişlemeye devam edecek.

Markalar ise giderek çerez, eposta, telefon numarası, fiziksel posta adresi ve uygulama kimliği (yani IDFA) da dahil olmak üzere bir çok alanda belirgin bir şekilde büyüyen bir dizi erişime sahip olacaklar.

Sonuç olarak oluşacak sağlam kimlik yönetimi çözümleriyle DMP’ler birden fazla kanal üzerinden kendi medya ve pazarlama iletişimini yönetip daha önceleri hayal edilen fiziksel ve dijital kanallar arasndaki ayrımı yıkmak için biz pazarlamacılara sağlayacağı yarara hep beraber tanık olacağız J

  6)     Atıflandırma ve Analiz (Attribution & Analytics)

 Yükselen Programatik Reklam ve Pazarlamaya yapılacak büyük yatırımlar analytics ve attribution özelinde alışverişe giden müşteri yolculuğunu anlamak ve her kanalın birey üzerindeki etkisini anlamlandırmak için önemli bir nokta olacaktır.

Kısacası toparlayacak olursak pazarlama alanları ve stratejileri programatik ile birlikte “rahatsız eden” konumdan ayrılarak bize uyum sağlayan, bizimle birlikte yaşayan ve hayatımızı kolaylaştıran bir şekilde var olmaya devam edecekler.


GroupM

Please fill in the below information to receive a copy of the report.Name:

Title:

Company:

Email: