29 Şubat 2016

Rich Answers Nedir?

Kullanıcıların aradıkları soruya hızlıca cevap bulmasını amaçlayan, Google Arama Sonuçları’nda en üst sırada çıkan kutucuklardır. 2014 Haziran’dan beri mevcuttur ve gittikçe daha fazla arama sonucunda kullanıcıların karşısına çıkmaktadır.

Rich Answers Çeşitleri

Rich Answers’ın 3 çeşidi vardır. Bunlar sırasıyla Featured Snippets, Google Tarafından Sağlanan Cevaplar ve Basic Snippets.

1- FEATURED SNIPPETS

Google’ın kendi öz kaynakları harici siteler ve kaynaklardan çekip, arama sonuçlarının en üstünde yayınladığı ve kaynağı gösterdiği sonuçlardır:

2- GOOGLE TARAFINDAN SAĞLANAN CEVAPLAR

Resmi veya lisanlı veri kaynaklarıyla oluşturulan Google Bilgi Havuzu’ndan çekilip arama sonuçlarının en üstüne, veya arama sırasında search bar’a (hava durumu gibi) yansıtılan verilerdir:

3- BASIC SNIPPETS

Temel Schema Markup’ları uygulanmış web sayfalarının arama sonuçlarına yansımış halidir.

Rich Answers VerileriStonetemple.com’un 855k kelime üzerinde yaptığı araştırmaya göre 2015 Şubat ayı ile 2015 Temmuz ayı arasında Rich Answers Snippetlerin gösteriminde büyük değişimler oldu.2015 başlarında 855 bin arama sonucunun %22.6’sında Rich Answers kullanıcıların karşısına çıkmakta iken, 2015 Temmuz ayında bu oran %8.6 daha artarak %31.2 ulaşmış.2015 sonlarında bu oranın en az %40 civarlarında olduğu düşünülüyor.Ayrıca aratılan soruya direk cevap veren Featured Snippets kutucuğunun gözükme oranı 2015 Şubat Ayı’nda %1.4 iken, 2015 Temmuz Ayı’nda bu oran %12.7’ye yükselmiş gözüküyor.

Rich answers, Köklü Sitelerle Yarışabilmek için Büyük Bir Fırsat

Rich Answers ilk sayfada olan fakat zor rekabet koşulları nedeniyle ilk sıraya gelmesi pek mümkün gözükmeyen siteler için büyük bir fırsat.

Backlink profili güçlü olan sitelerin bu kutucuklarda çıktığı söylense de, yapılan bir araştırmaya göre Rich Answers’da yer almanın Domain Authority ile bir ilgisi olmadığı gözükmekte.

RICH ANSWERS - KNOWLEDGE GRAPH’TE ÇIKMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

TEMEL ADIMLAR

 Bir soru cümlesi belirleyin. 

    Bu soru cümlesini arayan kullanıcılara direk cevabı veren özgün bir içerik yazın. Fakat sadece cevabı yazıp bırakmak yetmiyor. Konu ile alakalı, kullanıcıya fayda sağlayacak ek içeriğin de yazılması gerekmekte. 

    İçeriğin Google ve Kullanıcılar tarafından kolay ulaşılabilir olmasını sağlayın.

TEKNİK ADIMLAR 

Title Tag’iniz ve H1 tag’iniz mutlaka soru kalıbını içermeli. 

İçeriği alt başlıklara ayırıp (H2, H3 tagleri ile) kullanıcıya konu ile ilgili daha detaylı bilgi verilmeli. 

İçerikte mutlaka konuyla ilgili en azından 1 adet Image bulunmalı. Image’ın Dosya adı ve ALT Tag’i de soru kalıbını içerecek şekilde değiştirilmeli. 

Site içinden (mümkünse ana sayfadan veya ana kategorilerden birinden yazılan içeriğe link verilmeli. Link verilirken soru kalıbı, Anchor Text olarak kullanılmalı. 

İçerik yayınlandıktan sonra başta Google Plus olmak üzere çeşitli sosyal medya sitelerinde paylaşılmalı. 

‘How to’ sorularına adım adım, liste şeklinde cevap veren sitelerin Rich Answers’da daha fazla çıkma olasılıkları olabilir. 

Sitede rich snippet kullanımının bu sonuçlarda çıkmaya direk bir etkisi olmadığı gözlenmiştir.


GroupM

Please fill in the below information to receive a copy of the report.Name:

Title:

Company:

Email: